Małżeństwo
Narzeczeni powinni odpowiednio wcześniej zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu zarezerwowania terminu zawarcia Sakramentu Małżeństwa.
Na trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej celem spisania Protokołu przedślubnego. Narzeczeni przynoszą ze sobą:
- metrykę chrztu świętego z adnotacją: „do ślubu kościelnego”, (pobrana w parafii chrztu; dokument jest ważny sześć miesięcy)
- zaświadczenie (3 egzemplarze) stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa pobrane z właściwego Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. (dotyczy ślubu konkordatowego; dokument jest ważny sześć miesiący)
- świadectwo sakramentu bierzmowania (jeśli nie jest wpisane w metryce chrztu)
- świadectwo z katechezy z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego. Można go uzupełnić później.
- dowody osobiste
Po przedstawieniu powyższych dokumentów w parafii narzeczonej lub narzeczonego, spisany zostaje protokół kanoniczny i zapowiedzi.
Należy bezpośrednio po tym zgłoszeniu odbyć spowiedź świętą przygotowującą do sakramentu małżeństwa (na początku spowiedzi należy powiedzieć iż jest to pierwsza spowiedź przedślubna).
W dniu zawarcia sakramentu małżeństwa, narzeczeni i świadkowie zgłaszają się piętnaście minut przed Mszą św. do zakrystii w celu podpisania aktu ślubu i dokumentów z USC.
Kursy przedmałżeńskie są organizowane w Nowej Hucie, m. in.:
– w Parafii Arka Pana we wtorki w miesiące parzyste
– w Opactwie Cystersów w Mogile w środy
– w Parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach w poniedziałki